Vishay/Dale RNC50J1962BSB14
RNC50J1962BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1962BSB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1962BSB14.pdf
Availability of RNC50J1962BSB14
QUANTITY
RNC50J1962BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1962BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1962BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1962BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1962BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1962BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1962BSB14
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
M20 CORD GRIP (7-10MM ID) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf