Vishay/Dale RNC50J1962BSBSL
RNC50J1962BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1962BSBSL
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1962BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1962BSBSL
QUANTITY
RNC50J1962BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1962BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1962BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1962BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1962BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1962BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1962BSBSL
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 95 OHM 16SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
USB BRIDGE BOARD I2C FUSION 10 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 471MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf