Vishay/Dale RNC50J1963BSRE6
RNC50J1963BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1963BSRE6
Brief Description
RES 196K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1963BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1963BSRE6
QUANTITY
RNC50J1963BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1963BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1963BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1963BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1963BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1963BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1963BSRE6
RACK STEEL 13X21X7.25 GRY datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V JB 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P M-M IN-LINE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRIMP TOOL MINI W/LOCATOR datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf