Vishay/Dale RNC50J19R6BSB14
RNC50J19R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J19R6BSB14
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J19R6BSB14.pdf
Availability of RNC50J19R6BSB14
QUANTITY
RNC50J19R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J19R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J19R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J19R6BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J19R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J19R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J19R6BSB14
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.5V SC-82AB datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOUBLE-ACTING CYLINDER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf