Vishay/Dale RNC50J2050BSB14
RNC50J2050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2050BSB14
Brief Description
RES 205 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2050BSB14.pdf
Availability of RNC50J2050BSB14
QUANTITY
RNC50J2050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2050BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2050BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2050BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2050BSB14
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
ENCODER OPT 32POS 6" CABLE datasheet.pdf
RES 360 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf