Vishay/Dale RNC50J2051FPB14
RNC50J2051FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2051FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2051FPB14.pdf
Availability of RNC50J2051FPB14
QUANTITY
RNC50J2051FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2051FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2051FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2051FPB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2051FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2051FPB14 Details Description
Related parts for RNC50J2051FPB14
CONN SPRING CONT 30 POS .177 SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
SENSOR FIBER AMP PNP 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf