Vishay/Dale RNC50J2100BSRSL
RNC50J2100BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2100BSRSL
Brief Description
RES 210 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2100BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2100BSRSL
QUANTITY
RNC50J2100BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2100BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2100BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2100BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2100BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2100BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2100BSRSL
CAP CER 10UF 50V X5R SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO AM/FM/SW SI4820/24 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP 30AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf