Vishay/Dale RNC50J2101BSBSL
RNC50J2101BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2101BSBSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2101BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2101BSBSL
QUANTITY
RNC50J2101BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2101BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2101BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2101BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2101BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2101BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2101BSBSL
FIXED IND 22UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 40POS STR NO LATCH 10AU datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
DMM 1KV AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf