Vishay/Dale RNC50J2101BSRSL
RNC50J2101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2101BSRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2101BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2101BSRSL
QUANTITY
RNC50J2101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2101BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2101BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2101BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2101BSRSL
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 200W TO3P datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf