Vishay/Dale RNC50J2131BSRSL
RNC50J2131BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2131BSRSL
Brief Description
RES 2.13K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2131BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2131BSRSL
QUANTITY
RNC50J2131BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2131BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2131BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2131BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2131BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2131BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2131BSRSL
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 15A TO-220 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 1.5V SC-82AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
1100UF 50V 30X81 105C AXI datasheet.pdf