Vishay/Dale RNC50J2142BSRE6
RNC50J2142BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2142BSRE6
Brief Description
RES 21.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2142BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2142BSRE6
QUANTITY
RNC50J2142BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2142BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2142BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2142BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2142BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2142BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2142BSRE6
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RECEPT 150POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 9VOUT SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 80A TO-268 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HAN YELLOCK 30 ADAPTER PLATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf