Vishay/Dale RNC50J2151BSB14
RNC50J2151BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2151BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2151BSB14.pdf
Availability of RNC50J2151BSB14
QUANTITY
RNC50J2151BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2151BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2151BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2151BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2151BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2151BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2151BSB14
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
MKP 4UF 5% 700VDC DRAWING T6 datasheet.pdf