Vishay/Dale RNC50J2152BSRE6
RNC50J2152BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2152BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2152BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2152BSRE6
QUANTITY
RNC50J2152BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2152BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2152BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2152BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2152BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2152BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2152BSRE6
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
STOP PAWL SPRING 173930 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A datasheet.pdf