Vishay/Dale RNC50J2180DSBSL
RNC50J2180DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2180DSBSL
Brief Description
RES 218 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2180DSBSL.pdf
Availability of RNC50J2180DSBSL
QUANTITY
RNC50J2180DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2180DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2180DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2180DSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2180DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2180DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2180DSBSL
RES ARRAY 3 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-UQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf