Vishay/Dale RNC50J2200BSB14
RNC50J2200BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2200BSB14
Brief Description
RES 220 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2200BSB14.pdf
Availability of RNC50J2200BSB14
QUANTITY
RNC50J2200BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2200BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2200BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2200BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2200BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2200BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2200BSB14
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 0.1A TO-226 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
RES 70 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
DAMPER ROTARY SNAP IN BLK datasheet.pdf
TEST SET DLX MM 50/125 FC-PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf