Vishay/Dale RNC50J2211BSB14
RNC50J2211BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2211BSB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2211BSB14.pdf
Availability of RNC50J2211BSB14
QUANTITY
RNC50J2211BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2211BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2211BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2211BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2211BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2211BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2211BSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MICRO 9C S /33 WHT 72" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf