Vishay/Dale RNC50J2231BRB14
RNC50J2231BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2231BRB14
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2231BRB14.pdf
Availability of RNC50J2231BRB14
QUANTITY
RNC50J2231BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2231BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2231BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2231BRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2231BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2231BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J2231BRB14
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4908LQ datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 30POS SLD CUP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 25MA 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 6.4UH T38 datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf