Vishay/Dale RNC50J2263FRB14
RNC50J2263FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2263FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2263FRB14.pdf
Availability of RNC50J2263FRB14
QUANTITY
RNC50J2263FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2263FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2263FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2263FRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2263FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2263FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J2263FRB14
CABLE 2RCA PLUGS/2RCA PLUGS 15' datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 12-10AWG #5/16 SOLIS datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 39 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf