Vishay/Dale RNC50J2293BSB14
RNC50J2293BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2293BSB14
Brief Description
RES 229K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2293BSB14.pdf
Availability of RNC50J2293BSB14
QUANTITY
RNC50J2293BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2293BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2293BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)229k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2293BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2293BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2293BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2293BSB14
CONN SOCKET IDC 24POS W/O KEY AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
LENS ASSY 1P 16.1MM RND 10.45MM datasheet.pdf