Vishay/Dale RNC60J4023FSRE6
RNC60J4023FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4023FSRE6
Brief Description
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4023FSRE6.pdf
Availability of RNC60J4023FSRE6
QUANTITY
RNC60J4023FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4023FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4023FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4023FSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4023FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4023FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4023FSRE6
FRAME PANEL MOUNTING FOR 5MOD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 6V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TAPE URETHANE FOAM 2" X 18YD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLOW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LOOM KIT ECM40/60DT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 22POS SLD R/A datasheet.pdf