Vishay/Dale RNC50J22R0BSB14
RNC50J22R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J22R0BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J22R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J22R0BSB14
QUANTITY
RNC50J22R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J22R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J22R0BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J22R0BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J22R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J22R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J22R0BSB14
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ABS12-24VDC,OPN,8BT,G C720PR datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 2.2MM datasheet.pdf