Vishay/Dale RNC50J2320FSB14
RNC50J2320FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2320FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2320FSB14.pdf
Availability of RNC50J2320FSB14
QUANTITY
RNC50J2320FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2320FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2320FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2320FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2320FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2320FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2320FSB14
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
LED 5MM HI EFF RED TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD EVAL ADF4113HV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf