Vishay/Dale RNC50J2400BSBSL
RNC50J2400BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2400BSBSL
Brief Description
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2400BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2400BSBSL
QUANTITY
RNC50J2400BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2400BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2400BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2400BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2400BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2400BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2400BSBSL
CABLE FLAT FLEX 15POS 0.5MM 6" datasheet.pdf
DIODE GP 1.2KV 15.9A TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SOIC datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf