Vishay/Dale RNC50J2401BSBSL
RNC50J2401BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2401BSBSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2401BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2401BSBSL
QUANTITY
RNC50J2401BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2401BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2401BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2401BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2401BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2401BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2401BSBSL
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC HDMI TX 150MHZ 80-HTQFP datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 9DB datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
D4SL-N2HFG-D4N datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf