Vishay/Dale RNC50J2402DSBSL
RNC50J2402DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2402DSBSL
Brief Description
RES 24K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2402DSBSL.pdf
Availability of RNC50J2402DSBSL
QUANTITY
RNC50J2402DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2402DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2402DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2402DSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2402DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2402DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2402DSBSL
ENCODER OPT 16PPR DET 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN PIN 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
PLUG ASSY STR SMB datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W SMA datasheet.pdf
DT RECP 3#16 PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf