Vishay/Dale RNC50J2403BSBSL
RNC50J2403BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2403BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2403BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2403BSBSL
QUANTITY
RNC50J2403BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2403BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2403BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2403BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2403BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2403BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2403BSBSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET datasheet.pdf
POWER MODULE 800V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A 4XDFN datasheet.pdf