Vishay/Dale RNC50J2432BSBSL
RNC50J2432BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2432BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2432BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2432BSBSL
QUANTITY
RNC50J2432BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2432BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2432BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2432BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2432BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2432BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2432BSBSL
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH REED 20-25AT SPST .25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTER DGTL DEBUG RF datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf