Vishay/Dale RNC50J24R3BSRSL
RNC50J24R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J24R3BSRSL
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J24R3BSRSL.pdf
Availability of RNC50J24R3BSRSL
QUANTITY
RNC50J24R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J24R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J24R3BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J24R3BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J24R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J24R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J24R3BSRSL
REG 3.3V 3A SYNC 12XL 12SIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO UHF PLUG datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SIGN 10"X7" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 5.3VWM 28VC TSSLP2-1 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf