Vishay/Dale RNC50J2550FSB14
RNC50J2550FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2550FSB14
Brief Description
RES 255 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2550FSB14.pdf
Availability of RNC50J2550FSB14
QUANTITY
RNC50J2550FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2550FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2550FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2550FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2550FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2550FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2550FSB14
CAP CER 150PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC NEG VOLTAGE PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A FASTON datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 155MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf