Vishay/Dale RNC50J2551BSB14
RNC50J2551BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2551BSB14
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2551BSB14.pdf
Availability of RNC50J2551BSB14
QUANTITY
RNC50J2551BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2551BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2551BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2551BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2551BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2551BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2551BSB14
IDC CABLE - MKR20K/MC20M/MPR20K datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 6V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 138K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 194MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
SIG HDR 5R 2M STB NO PEG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf