Vishay/Dale RNC50J2552BSBSL
RNC50J2552BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2552BSBSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2552BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2552BSBSL
QUANTITY
RNC50J2552BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2552BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2552BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2552BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2552BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2552BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2552BSBSL
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 3POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 16PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf