Vishay/Dale RNC50J2553BSRE6
RNC50J2553BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2553BSRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2553BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2553BSRE6
QUANTITY
RNC50J2553BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2553BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2553BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2553BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2553BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2553BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2553BSRE6
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 11-20 50/CD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ESD HANDLER 10-3/4X14-5/8X2-3/8 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 160POS 050 VERT datasheet.pdf
100M 200 MICRON DUPLEX FIBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf