Vishay/Dale RNC50J2563BSB14
RNC50J2563BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2563BSB14
Brief Description
RES 256K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2563BSB14.pdf
Availability of RNC50J2563BSB14
QUANTITY
RNC50J2563BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2563BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2563BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)256k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2563BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2563BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2563BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2563BSB14
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
WRENCH SET OPEN END 3/8"-1-1/2" datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 30AWG OFFSET RH datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 490 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
VAL-SQ NP 120-2-A BE datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf