Vishay/Dale RNC50J2613BSRSL
RNC50J2613BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2613BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2613BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2613BSRSL
QUANTITY
RNC50J2613BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2613BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2613BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2613BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2613BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2613BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2613BSRSL
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 20 GOLD 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR DC 160A 32V datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.95"LX3.15"W datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A SOT89 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf