Vishay/Dale RNC50J2662BSB14
RNC50J2662BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2662BSB14
Brief Description
RES 26.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2662BSB14.pdf
Availability of RNC50J2662BSB14
QUANTITY
RNC50J2662BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2662BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2662BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2662BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2662BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2662BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2662BSB14
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 250A DO205 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOIC datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 409MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf