Vishay/Dale RNC50J2702BSRE6
RNC50J2702BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2702BSRE6
Brief Description
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2702BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2702BSRE6
QUANTITY
RNC50J2702BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2702BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2702BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2702BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2702BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2702BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2702BSRE6
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RECT TONG 22-16AWG #5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD15-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CRIMP TOOLING KIT 8 AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf