Vishay/Dale RNC50J2743FSRE6
RNC50J2743FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2743FSRE6
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2743FSRE6.pdf
Availability of RNC50J2743FSRE6
QUANTITY
RNC50J2743FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2743FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2743FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2743FSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2743FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2743FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2743FSRE6
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 75MA 12.1 OHM SMD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf