Vishay/Dale RNC50J2801BSB14
RNC50J2801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2801BSB14
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2801BSB14.pdf
Availability of RNC50J2801BSB14
QUANTITY
RNC50J2801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2801BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2801BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2801BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2801BSB14
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RELAY UNIT 61F datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA TO-18 datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 16POS datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf