Vishay/Dale RNC50J2801BSRSL
RNC50J2801BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2801BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2801BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2801BSRSL
QUANTITY
RNC50J2801BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2801BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2801BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2801BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2801BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2801BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2801BSRSL
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6-MICROFET datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.69-5.5V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V SMD datasheet.pdf