Cornell Dubilier Electronics MLP821M250EB1A
MLP821M250EB1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP821M250EB1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLP821M250EB1A.pdf
Availability of MLP821M250EB1A
QUANTITY
MLP821M250EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP821M250EB1A
Internal Part NumberEIS-MLP821M250EB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingTray
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)172 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP821M250EB1A
Related LinksMLP821M, MLP821M250EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP821M250EB1A Details Description
Related parts for MLP821M250EB1A
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf