Vishay/Dale RNC50J2842BSB14
RNC50J2842BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2842BSB14
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2842BSB14.pdf
Availability of RNC50J2842BSB14
QUANTITY
RNC50J2842BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2842BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2842BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2842BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2842BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2842BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2842BSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.34"L X 3.23"W datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
XFRMR 5V IN/OUT MAX 253 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf