Vishay/Dale RNC50J2842BSBSL
RNC50J2842BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2842BSBSL
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2842BSBSL.pdf
Availability of RNC50J2842BSBSL
QUANTITY
RNC50J2842BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2842BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2842BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2842BSBSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2842BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2842BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J2842BSBSL
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT11 ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf