Vishay/Dale RNC50J2851BSB14
RNC50J2851BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2851BSB14
Brief Description
RES 2.85K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2851BSB14.pdf
Availability of RNC50J2851BSB14
QUANTITY
RNC50J2851BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2851BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2851BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.85k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2851BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2851BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2851BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2851BSB14
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC RESIST VAR TRPL 10USOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE Z datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf