Vishay/Dale RNC50J2910BSB14
RNC50J2910BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2910BSB14
Brief Description
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2910BSB14.pdf
Availability of RNC50J2910BSB14
QUANTITY
RNC50J2910BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2910BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2910BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2910BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2910BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2910BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2910BSB14
ON CHIP DEBUG EMULATOR W/TRACE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SERIALIZER PROG 48-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
47UF 16V 8.509X16.205 105C RAD datasheet.pdf