Vishay/Dale RNC50J2941FSRSL
RNC50J2941FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2941FSRSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2941FSRSL.pdf
Availability of RNC50J2941FSRSL
QUANTITY
RNC50J2941FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2941FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2941FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2941FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2941FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2941FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2941FSRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN RING FLAG 8 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
SW COMPONENT PART LEAF NO MNTING datasheet.pdf
RES SMD 3.97K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf