Vishay/Dale RNC50J2942BSRE6
RNC50J2942BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2942BSRE6
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2942BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2942BSRE6
QUANTITY
RNC50J2942BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2942BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2942BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2942BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2942BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2942BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2942BSRE6
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 2.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FAN BLOWER 34.8X7.3MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
C-246X BULK datasheet.pdf
KIT, GE WIND, PITCH MOTOR FAN CO datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 15POS THRUHL datasheet.pdf