Vishay/Dale RNC50J2980BSRE6
RNC50J2980BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2980BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 298 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2980BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2980BSRE6
QUANTITY
RNC50J2980BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2980BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2980BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2980BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2980BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2980BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2980BSRE6
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
CLEANER CARD FIBER CONN REFILL datasheet.pdf
IC INVERTER TRLP LP 8XQFN datasheet.pdf
LED PANEL DAYLT ORN SNAP-IN 6"LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3 datasheet.pdf