Vishay/Dale RNC50J2980BSRE6
RNC50J2980BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2980BSRE6
Brief Description
RES 298 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2980BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2980BSRE6
QUANTITY
RNC50J2980BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2980BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2980BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2980BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2980BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2980BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2980BSRE6
MOSFET N-CH 30V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 8A TO-251 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf