Vishay/Dale RNC50J29R8BSRSL
RNC50J29R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J29R8BSRSL
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J29R8BSRSL.pdf
Availability of RNC50J29R8BSRSL
QUANTITY
RNC50J29R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J29R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J29R8BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J29R8BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J29R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J29R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J29R8BSRSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SRL/SPI 1.6M 16-DFN datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X NM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf