Vishay/Dale RNC50J3001BSRE6
RNC50J3001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3001BSRE6
Brief Description
RES 3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3001BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3001BSRE6
QUANTITY
RNC50J3001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3001BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3001BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3001BSRE6
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 500MA 30 OHMS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
4788 BACKPLANE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 140POS datasheet.pdf